fallback

Продължителността на живота в богатите държави е нараснала с 10 години

Средната продължителност на живота в 34-те страни от ОИСР е достигнала 80,5 години през 2013 г.

16:29 | 04.11.15 г. 8
Автор - снимка
Редактор

Средната очаквана продължителност на живота в богатите държави е нараснала средно с над 10 години за периода след 1970 г., сочи проучване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), оповестено днес и цитирано от AFP.

Средната продължителност на живота в 34-те страни членки на международната икономическа организация на развитите държави е достигнала 80,5 години през 2013 г.

Същевременно пропастта между продължителността на живота на жените, които живеят по-дълго, и мъжете постепенно се е свила от около 7 години до 5, разкрива още проучването.

На най-голяма средна продължителност на живота се радват в Япония (83,4 години), заедно с Швейцария и Испания. Те са следвани от Италия, Франция и Австралия.

В дъното на класацията на ОИСР за 2013 г. са Словакия, Унгария и на последно място е Мексико, където очакваната средна продължителност на живота е с 9 години по-кратка от тази в Япония или Испания. 

Със средна продължителност на живота от 78,8 години САЩ е на 27-мо място в класацията.

Преди 40 години американците са живели с цяла година по-дълго от средната стойност за ОИСР, но днес са паднали доста под медианната стойност, разкрива проучването.

Същевременно САЩ изпреварват значително останалите държави по разходи за здравеопазване на глава от населението, като харчат два пъти и половина повече от средната стойност за организацията, в която попадат и някои развиващи се икономики като Мексико и Турция.

Средната продължителност на живота в България е 74,7 години, изчислена за периода 2012 - 2014 г., сочат последните налични данни на НСИ. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:13 | 07.09.22 г.
fallback